پوشاک و لوازم چرمی جزو اقلام لوکس، با کیفیت و البته گران قیمت به حساب می آیند. در نتیجه اگر تصمیم به خرید چرم دارید بهتر است مراقب باشید که چرم مصنوعی را با قیمت چرم طبیعی به شما نفروشند. در زیر 5 راه  را برای تشخیص چرم طبیعی بخوانید.

 

 

 

لیبل را چک کنید

بیشتر محصولات چرمی اصل لیبلی دارند که بیانگر طبیعی بودن چرم است. پیدا کردن تگ محصول نباید کار سختی باشد چون تولید کننده های چرم مشتاقانه دوست دارند که با افتخار به شما نشان دهند که محصولشان چرم طبیعی است. اگر لیبل روی محصول  بیان کند که چرم مصنوعی است یا اصلا محصول فاقد لیبل باشد شما میتوانید نتیجه بگیرید که چرم مورد نظر طبیعی نیست. حواستان باشد که قیمت را هم چک کنید. همه ما اجناس با قیمت مناسب را دوست داریم ولی باید بدانیم که قیمت چرم طبیعی به مراتب بالاتر از قیمت چرم مصنوعی است در نتیجه اگر قیمت محصول به طرز غیرمعقولی پایین است، بهتر است بدانید که احتمالا چرم طبیعی نیست. اگر تکیه کردن به لیبل برای تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن چرم برای شما کافی نیست بهتر است ادامه مقاله را بخوانید.

 

بو بکشید

تصور اینکه در راهروی فروشگاه ایستاده اید و در حال بو کشیدن کیفهای چرم هستید شاید خنده دار به نظر بیاید ولی واقعیت این است که بو یکی از بزرگترین نشانه های چرم طبیعی است. چرم طبیعی یک بوی به خصوصی دارد که قابل شبیه سازی در چرم مصنوعی نیست . در مقابل چرم مصنوعی بوی شبیه مواد پلاستیکی و شیمیایی دارد. برای امتحان میتوانید محصولات چرمی را که مطمئن هستید طبیعی هستند بو کنید تا به مرور با بوی به خصوص چرم طبیعی آشنا شوید.

 

لمس کنید

چرم طبیعی ممکن است صاف و نرم یا زبر و زمخت باشد و این بستگی به نوع و کیفیت چرم دارد. اما اگر یک محصول بیش از اندازه صاف باشد یا احساسی شبیه پلاستیک داشته باشد احتمالا فیک است. با انگشت روی چرم فشار وارد کنید. اگر چرم طبیعی باشد کش می آید و کمی چروک میشود، درست مثل پوست. ولی اگر چرم مصنوعی باشد زیر انگشت شما پایین میرود بدون اینکه شکل خود را از دست بدهد. همینطور بهتر است بدانید که چرم طبیعی به طور معمول بافت یکنواختی ندارد چون طبیعی است و در آوردن بافت یکنواخت از آن کار سختی است. در صورتی که چرم مصنوعی به طرز غیرطبیعی بافت هموار و یکنواختی دارد.

 

 

لبه ها را بررسی کنید

لبه های کار در پوشاک و مبلمان چرمی هم میتواند نشانگر خوبی برای طبیعی بودن چرم باشد. چرم مصنوعی لبه های صاف و بدون نقصی دارد که احساس پلاستیکی بودن میدهد در صورتی که چرم اصل لبه های طبیعی تر و ناهموارتری دارد.

 

خلل و فرج ها را ببینید

در نهایت اگر میخواهید به طبیعی یا مصنوعی بودن چرم پی ببرید منافذ و خلل و فرج های چرم را بررسی کنید. همان طور که قبلا هم گفته شد اگر همه چیز خیلی عالی به نظر میرسد پس احتمالا فیک است. خلل و فرج ها در چرم طبیعی از الگوی یکنواختی پیروی نمیکنند چون طبیعی  هستند. در مقابل در چرم مصنوعی یک الگوی یکنواخت و تکرار شونده از خلل و فرج ها مشاهده میشود.

 

برای تشخیص بهتر چرم طبیعی از چرم مصنوعی به مقایسه محصولات چرمی مصنوعی و طبیعی که از مصنوعی یا طبیعی بودن آنها مطمئن هستید بپردازید. با تمرین بیشتر شما میتوانید در هنگام خرید مطمئن شوید که محصولی که قصد خریدش را دارید چرم طبیعی و اصل است و ارزش قیمت بالایش را دارد.

 

 

گردآوری و ترجمه توسط وبسایت کادوبر

منابع: 

ebay.com

buffalojackson.com

نشر مطلب با ذکر منبع بلامانع است.