تحقیقات علمی نشان میدهند که هدیه دادن و بخشیدن به دیگران، ما را نسبت به زمانی که همان مقدار پول را برای خودمان خرج میکنیم خوشحال تر میکند. وبسایت کادوبر هم بر همین مبنا طراحی شده. هدیه هر دو طرف را خوشحال میکند و دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل میکند.

میان این همه خوشحالی فقط یک مشکل کوچک وجود دارد و آن هم معضل انتخاب یک هدیه مناسب است.

پیدا کردن یه هدیه مناسب دغدغه همه ماست. چه برای کسی که خیلی خوب او را میشناسید و اتفاقا اصرار دارد که چیزی هم لازم ندارد و حضور شما به تنهایی برایش یک هدیه است و چه کسی که شناخت چندانی از او ندارید.

اما نگران نباشید چون ما برای همین اینجا هستیم. در ادامه بخوانید که چطور میتوانید بهترین هدیه را انتخاب کنید.

 

هدیه ای که میدهید باید نه فقط نشانه هایی از فرد هدیه گیرنده بلکه شامل نشانه هایی از خود شما باشد. باید مشخص باشد که هدیه "برای او" و "از طرف شما" ست. 

 

 یک لیست تهیه کنید

اول از همه یک لیست تهیه کنید. از تمام آنچه جزو علاقه مندی های آن شخص به حساب می آیند. همه آنچه  که آن شخص را تعریف میکنند و از او آن چیزی را میسازند که هست.

خوب مثل اینکه موضوع خیلی پیچیده شد ولی در واقع خیلی هم ساده است. دو دقیقه وقت بگذارید و هر چیزی که درباره او به ذهنتان میرسد را بنویسید. سعی کنید به هیچ چیز دیگری فکر نکنید و واقعا هر آنچه را که در ذهن دارید روی کاغذ بیاورید و تا حد امکان لیست رو طولانی کنید. هر آنچه به آن علاقه دارد، کارهایی که در اوقات فراغت انجام میدهد، شغلش، آرزوهایش... خلاصه هر چیزی که راجع به آن شخص میدانید. حالا جلوی هر کدام یک هدیه که به آن موضوع ربط پیدا میکند را بنویسید. شما قرار نیست همه ی این ها را هدیه بدهید ولی با این روش ایده های زیادی به ذهنتان میرسد که میتوانید چند تایشان را با هم ترکیب کنید و یک هدیه هیجان انگیز بدهید.

 

به گذشته نگاه کنید

نگاهی به گذشته ی شخص بیندازید. این گذشته میتواند دور یا نزدیک باشد. چه چیزی بوده که همیشه دوست داشته است داشته باشد؟ آرزوی بچگی اش چه بوده است؟ چه چیزی را میخواسته تجربه کند و نکرده است؟ شما میتونید آن را هدیه بدهید.

 

در کل به جای اینکه تلاش کنید یک هدیه بزرگ و عالی بدهید، چند هدیه کوچک تر با یک موضوع مشترک هدیه کنید.

 

یک پکیج تهیه کنید

از خودتان بپرسید آن شخص به چه چیزی نیاز دارد و برایش یک پکیج از چیزهایی که لازم دارد تهیه کنید.

احتمالا به نظرتان میرسد که چیز به خصوصی نیست که لازم داشته باشد. اما این حقیقت ندارد. هر کسی بالاخره به چیزی نیاز دارد. مثلا اگر کسی که میخواهید به او هدیه بدهید به تازگی قصد دارد نقاشی یاد بگیرد، میتوانید برایش یک پکیج پر از لوازم نقاشی تهیه کنید.

راز موفقیت این است که کمی وسیع تر به موضوع نگاه کنید. مثلا اگر کسی که میخواهید به او هدیه بدهید آدم پرمشغله ای است و همیشه در مرکز شهر قرار دارد به این فکر کنید که این آدم به چه چیزی بیشتر از همه احتیاج دارد؟ احتمالا به یک محیط آرامش بخش. پس میتوانید برایش گلدان های زینتی یا بن سای تهیه کنید تا وقتی به خانه برمیگردد یک فضای سبز و آرامش بخش داشته باشد و با رسیدگی به آنها دقایقی از مشغله های فکری رها شود.

در کل به جای اینکه تلاش کنید یک هدیه بزرگ و عالی بدهید، چند هدیه کوچک تر با یک موضوع مشترک هدیه کنید.

 

 

زیرنظر بگیرید

اگر تا  اینجا به هیچ نتیجه ای نرسیده اید، باید فرد مورد نظر را یک مدت زیر نظر بگیرید. به شبکه های اجتماعی رجوع کنید. ببینید چه چیزهایی را در پیج اینستاگرامش پست کرده و آیا در میانشان چیزی هست که میخواسته و ندارد. چه چیزهایی را لایک کرده و زیر چه پست هایی کامنت گذاشته. به خصوص پیج های فروشگاهی را که دنبال میکند زیر نظر بگیرید. مثلا اگر در پیج اینستاگرام کادوبر عکس مربوط به رزهای جاودان را لایک کرده باشد یا زیر پست زیورآلات سوالی راجع به قیمت محصول پرسیده باشد، این میتواند به سادگی یک ایده برای هدیه شما باشد. از این طریق میتوانید لیستی از علاقه مندی های شخص مورد نظرتان به دست بیاورید.

 

 

هدیه دادن را تبدیل به یک خاطره خوب کنید

به بسته بندی کادویتان توجه کنید و در کادو کردنش خلاقیت به خرج بدهید. به جای اینکه خیلی ساده هدیه را به او بدهید آن را تبدیل به یک تجربه کنید. مثلا اگر مجموعه ای از هدیه های کوچک دارید هر کدام را جدا جدا کادو کنید. یا مثلا شکم یک عروسک را بشکافید و هدیه را آنجا مخفی کنید و مجبورش کنید که برای به دست آوردن هدیه اش عروسک بیچاره را جراحی کند. یا هدیه را جایی پنهان کنید و مجبورش کنید که آن را پیدا کند و مثلا با ضربه زدن بر روی میز به او نشان دهید که چقدر به هدیه اش نزدیک است.

 

یک تجربه هدیه بدهید

هدیه شما همیشه نباید یک کالا باشد. این هدیه میتواند بلیط کنسرت خواننده مورد علاقه اش و بعد شام در یک رستوران که خیلی وقت است که دوست دارد برود ولی نتوانسته است باشد.

تحقیقات علمی نشان میدهند که هدیه دادن و بخشیدن به دیگران، ما را نسبت به زمانی که همان مقدار پول را برای خودمان خرج میکنیم خوشحال تر میکند. وبسایت کادوبر هم بر همین مبنا طراحی شده. هدیه هر دو طرف را خوشحال میکند و دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل میکند.

 

بخندانید

سعی کنید در هدیه دادن فاکتور طنز را در نظر بگیرید. این میتواند یک شوخی باشد که بین خود شماست و کس دیگری از آن خبر ندارد. البته این قسمت برای زمانی است که با دریافت کننده هدیه احساس نزدیکی میکنید. این کار باعث میشود هدیه خاطره انگیز تر شود.

 

باعث پیشرفتش شوید

ببینید آن شخص دوست دارد چه مهارتی کسب کند. میتوانید او را در کلاس ها ثبت نام کنید و یا وسایل مورد نیاز برای یادگیری را برایش تهیه کنید.

 

کمی از خودتان مایه بگذارید

بخشی از خودتان را هدیه بدهید. به این معنی که هدیه ای که میدهید نه فقط نشانه هایی از فرد هدیه گیرنده بلکه شامل نشانه هایی از خود شما باشد. باید مشخص باشد که هدیه "برای او" و "از طرف شما" ست. میتونید یک اثر هنری تولید کنید، یک آهنگ بسازید، یک شال گردن ببافید یا یک نقاشی بکشید. به عنوان مثال میتوانید یک جمله زیبا برایش بنویسید و با صدای خودتان آن را ضبط کنید و آن را تبدیل به یک تابلوی زیبای صداگرافی کنید. اینطوری یک هدیه منحصر به فرد میدهید که همیشه برای آن شخص فقط و فقط یادآور شماست نه هیچ کس دیگری.

 

 

 خوشمزه اش کنید

همه آدمها خوشمزه جات را دوست دارند و هیچ کسی از دریافت یک هدیه خوشمزه ناراحت نمی شود. راز موفقیت این است که از خوردنی های تکراری  که خودش میتواند درست کند و تازه کلی هم وقت شما را میگیرد دوری کنید و به جایش یک خوردنی جذاب و متفاوت بگیرید. برای مثال میتوانید توت فرنگی های شکلاتی خوشمزه و جذاب هدیه بدهید و تضمین کنید که هدیه تان مورد پسند هر کسی خواهد بود.

 

 

 

هدیه را ادامه دار کنید

اشتراک مجله ای که دوست دارد را برایش بگیرید یا از الان تا تولد سال دیگرش هر ماه یک جعبه موزیکال با یک ملودی متفاوت برایش بفرستید. به لیستی که اول تهیه کرده بودید رجوع کنید و ببینید کدامیک را میتوانید تبدیل به یک هدیه ماهیانه کنید. این کار باعث میشود او در طول سال به شما فکر کند و حتی بعد از گذشتن آن مناسبت به یادتان بیفتد و قدردان هدیه تان باشد.

 

به خیریه کمک کنید

کسی که قرار است از شما هدیه ای دریافت کند به چیزی احتیاج ندارد؟ واقعا هیچ چیز؟؟ باورش سخت است ولی خوب در عوض خیلی ها هستند که به خیلی چیزها احتیاج دارند. ببینیند شخص مورد نظرتان برای چه معضلی اهمیت زیادی قائل است و نسبت به آن واکنش نشان میدهد یا چه خیریه ای هست که همیشه به آن کمک میکند. آن خیریه را پیدا کنید و به آنجا کمک کنید. مثلا اگر در زلزله کرمانشاه داوطلب کمک بوده است به کرمانشاه کمک کنید یا اگرعاشق حیوانات است به یک خیریه حمایت از حیوانات کمک کنید. صدها خیریه وجود دارند که در زمینه کودکان کار، مبتلایان به سرطان، معتادان، حقوق زنان و... فعالیت میکنند. به یکی از خیریه هایی که میدانید برای آن شخص خیلی اهمیت دارد به نام خودش مبلغی کمک کنید.

 

 
پوریا زندی
07 بهمن ,1398
بسیار کاربردی , ممنون
پوریا زندی
01 بهمن ,1398
مقاله بسیار جالبی بود ممنون